amateur golf
amateur golf
 
 
 

LANCASHIRE LADIES COUNTY CHAMPIONSHIP
QUALIFYING ROUNDS

 

The qualifying rounds for the County Championship, were played at Formby Golf Club, on Wednesday, April 26th 2000, in atrocious wet conditions.

Scores:
K. Adams Pleasington 98 + 97 = 185
F. Anderson Formby Ladies 84 + 83 = 167
A. Baines Preston 93 + 84 = 177
C. Beaver Royal Lytham 78 + 81 = 159
D. Beaver Royal Lytham 96 + 91 = 187
J. Bickerstaffe West Lancashire 99 + 97 = 196
L. Birch Lancaster 84 + 92 = 176
C. Blackshaw Blackburn 80 + 79 = 159
H. Braddock Bolton Old Links 87 + 82 = 169
I. Brattan Preston 88 + 86 = 174
A. Bromilow Haydock Park 90 + 76 = 166
F. Buchan Formby Ladies 100 + 95 = 195
J. Carter New N. Manchester 89 + 83 = 172
E. Clark Manchester 87 + 78 = 165
E. Coates Bentham 86 + 85 = 171
K. Coldrick Royal Birkdale 104 + 95 = 199
Z. Cooper Ormskirk 96 + NR
J. Davidson Lytham Green Drive 84 + 76 = 160
B. Eyres Formby Ladies 92 + 89 = 181
N. Evans Pleasington 84 + 78 = 162
L. Ellwood St Annes Old Links 95 + 86 = 181
J. Fallows Manchester 92 + 91 = 183
K. Fallows Manchester 87 + 80 = 167
L. Grandifield Nelson 102 + 90 = 192
A. Holt Bury 85 + 84 = 169
G. Hunter Breightmet 89 + 88 = 177
J. Hancock Hillside 93 + 93 = 186
B. Kenyon Hillside 95 + 84 = 179
K. Keogh Crompton & Royton 82 + 83 = 165
K. Leonard Ashton in Makerfield 87 + 89 = 176
C. Markham Pleasington 101 + 88 = 189
J. Martindale Chorley 86 + 80 = 166
M. Miller Turton 95 + 90 = 185
J. Miller Harwood 97 + 85 = 182
V. Moran Formby Ladies 93 + 90 = 183
E. Moverley Preston 93 + 92 = 185
L. Nicholson Saddleworth 88 + 87 = 175
G. Nutter Formby Ladies 79 + 81 = 160
A. Peacock Lancaster 75 + 73 = 148
R. Pickup Pleasington 97 + 87 = 184
C. Roberts Hartcommon 89 + 86 = 175
J. Rogers Formby Ladies 91 + 91 = 182
C. Seddon Formby Ladies 82 + 81 = 163
C. Stokes Clitheroe 87 + 82 = 169
J. Tootell Blackpool N. Shore 89 + 84 = 173
J. Williams Pleasington 96 + 80 = 182
Y. Welsh Royal Lytham 86 + 82 + 168

Top 16 Qualifiers for Match Play:

1. A. Peacock 148
2. C. Blackshaw 159
3. C. Beaver 159
4. J. Davidson 160
5. G. Nutter 160
6. N. Evans 162
7. C. Seddon 163
8. E. Clark 165
9. K. Keogh 165
10. A. Bromilow 166
11. J. Martindale 166
12. K. Fallows 167
13. F. Anderson 167
14. Y. Welsh 168
15. H. Braddock 169
16. C. Stokes 169

1st Round Results, played Thursday 27th a.m.

A. Peacock beat C. Stokes 6 & 5 E. Clark beat K. Keogh at 19th
G. Nutter beat K. Fallows 2 & 1 J. Davidson beat F. Anderson 2up
Y. Welsh beat C. Beaver 3 & 2 N. Evans beat J. Martindale 4 & 2
C. Seddon beat A. Bromilow 2 & 1 C. Blackshaw beat H. Braddock 7 & 6

Quarter Final results played Thursday 27th p.m.

A. Peacock beat E. Clark at 19th G. Nutter beat J. Davidson 3 & 2
N. Evans beat Y. Welsh 6 & 5 C. Blackshaw beat C. Seddon 4 & 3

Sally Hampson Lancashire County Secretary